Monitorowanie zapełnienia kontenerów na odpady

Realizacja projektu na monitorowanie kontenerów mogła zostać zrealizowana dzięki projektowi „Giełda miejskich technologii”, utworzonemu przez Polski Fundusz Rozwoju, który wspiera rozwój innowacji w Polsce. mcr Tech Lab został wybrany na wykonawcę projektu. Wyzwanie polegało na wprowadzeniu monitoringu zapełnienia kontenerów na odpady na osiedlu w Starogardzie Gdańskim, które korzysta z kontenerów Molok®. Zamontowane zostały autorskie czujniki zapełnienia wykorzystujące bezprzewodową komunikację LoRaWAN. Dane zostały udostępnione spółce Waste24, która wykorzysta je do optymalizacji przejazdów śmieciarek.

Opis realizacji

Czujniki zapełnienia śmietnika to nowoczesne rozwiązanie, które pomaga w optymalizacji procesu utylizacji odpadów. Dzięki nim można monitorować poziom odpadów w kontenerach i wysyłać powiadomienia o potrzebie ich opróżnienia. To z kolei pozwala na oszczędność czasu i kosztów, a także na poprawę efektywności i ekologii procesu.

Szczegóły realizacji

Klient

Miasto Starogard Gdański

Czas realizacji

1 miesiąc

Lokalizacja

Starogard Gdański

Strategia

Dopasowanie rodzaju urządzenia jest kluczowym elementem przy projektowaniu rozwiązania. Czujnik miał być zamontowany wewnątrz kontenera, a więc część warunków pogodowych takich jak opady deszczu nie była brana pod uwagę.

Uznaliśmy, że metoda pomiaru wykorzystująca ultradźwięki będzie lepszym wyborem niż ToF ze względu na większą odporność na zakłócenia pomiaru. Wykorzystanie fal ultradźwiękowych daje większe szanse na wychwycenie odpadów, które byłyby poza zasięgiem światła odbitego.

Porównując oferty urządzeń dostępnych na rynku z własnymi zdecydowaliśmy wybrać nasze ultrasoniczne czujniki zapełnienia, które cechuje długi czas pracy na baterii oraz solidna obudowa.

Czujnik zapełnienia mcr Tech Lab

Czujnik zapełnienia do pomiaru wykorzystuje fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości, niesłyszalne dla człowieka. Zmierzony dystans jest wysyłany za pomocą protokołu LoRaWAN do bramki komunikacyjnej, która przesyła dane do chmury, gdzie odległość zostaje zamieniona na zapełnienie oraz zapisana w bazie danych.

Czujnik zapełnienia jest zabezpieczony obudową, która zapewnia stopień ochrony IP66, co oznacza, że jest odporny na pył, wodę i uszkodzenia mechaniczne. Może on działać w trudnych warunkach atmosferycznych, takich jak deszcz, śnieg czy silne wiatry. Urządzenie jest przystosowane do montażu wewnątrz kontenera na odpady, co umożliwia jego łatwe i dyskretne umieszczenie. Zastosowane rozwiązanie jest jednym z najnowocześniejszych w dziedzinie zarządzania odpadami, umożliwiającym dokładne monitorowanie poziomu zapełnienia i efektywniejsze zarządzanie procesem ich utylizacji.

 

Przetwarzanie danych

Czujniki zapełnienia zostały zaprogramowane na pomiar co 1h. Z taką samą częstotliwością aktualizowane są informacje w chmurze o stanie zapełnienia kontenerów. Przeprocesowane dane są dostępne do odczytu za pomocą Web API, które zostało udostępnione spółce Waste24. Z ich pomocą lokalny odbiorca odpadów może zoptymalizować trasy przejazdu śmieciarek, a przez to zmniejszyć zużycie paliwa oraz czas potrzebny na przejazd.

Instalacja

Producent kontenerów na odpady Molok® przewidział możliwość instalacji różnego rodzaju urządzeń na kontenerach. Instalację czujnika przeprowadziliśmy zgodnie z dokumentacją – od tyłu środkowej belki na wysokości uchwytu. W ten sposób czujnik patrzy na środek gdzie spodziewamy się największego zgromadzenia odpadów.

Gateway LoRaWAN umieściliśmy na dachu pobliskiego budynku, dzięki czemu zasięg obejmuje wszystkie pobliskie kontenery na odpady.

Potrzebujesz rozwiązania dla Twojego biznesu ? 

Napisz do nas, a my przygotujemy ofertę!